Välj en sida
kirkkonummi

Kommunfullmäktige 2023 – 2025

Ordförandena

Ordförande Tony Björk SFP
I vice ordförande Reetta Hyvärinen Gröna
II vice ordförande Minna Hakapää ProK

Samlingspartiet

Ersättare enligt valresultatet saml+kd
Timo Haapaniemi 1. Leena Virkki
Anna Sahiluoma 2. Heidi Castrén
Matti Kaurila 3. Maija Jäntti
Jani Ekman 4. Sara Brax
Urho Blom, gruppordf. 5. Tommi Saranpää
Marko Kari 6. Juha Oksanen
Kim Åström 7. Pirjo Salmi (kd)
Jussi Määttä 8. Stefan Törnqvist
Ulla Seppälä 9. Heljä Järä-Isotalo (kd)
Liisa Kosonen 10. Sanna Andersén
Kari Virtanen 11. Vesa Hirvonen (kd)
Hannu Valtanen 12. Jarmo Haka (kd)

Gröna förbundet

Ersättare enligt valresultatet
Markus Myllyniemi, gruppordf. 1. Nina Bogatenko
Saara Huhmarniemi 2. Miisa  Jeremejew
Reetta Hyvärinen 3. Irja Tamm
Sanni Jäppinen 4. Anna-Mari Toikka
Ronja Karkinen 5. Paula Oittinen
Krista Petäjäjärvi 6. Pietari Vuorensola
Maarit Orko 7. Anja Presnukhina
Elina Kärkimaa 8. Kari Saari
Johanna Fleming

Pro Kyrkslätt (gl)

Ersättare enligt valresultatet gl
Antti Kilappa 1. Pekka Sinisalo
Minna Hakapää 2. Anni-Mari Syväniemi
Noora Piili 3. Pertti Panula
Antti Salonen, gruppordf. 4. Elina Utriainen
5. Outi Saloranta-Eriksson

Moderat höger

Aku Leijala

SFP

Ersättare enligt valresultatet
Anders Adlercreutz 1. Patrik Lundell
Ulf Kjerin, gruppordf. 2. Matilda Björkqvist
Carl-Johan Kajanti 3. Linda Basilier
Anna Aintila 4. Jenny Mäkinen
Josephine Frimodig 5. Jenny Snellman
Tony Björk 6. Miika Engström
Kim Liljequist 7. Emil Strandell
Kim Männikkö 8. Petra Ekberg-Kontula
Hans Hedberg 9. Niklas Sillman
Martin Valtonen 10. Kent Jensen von Schulmann
Stefan Gustafsson 11. Greger Englund
Jerri Kämpe-Hellenius 12. Peter Sundelin

Kristdemokraterna

Sannfinländarna

Ersättare enligt valresultatet
Riikka Purra 1. Arttu Lankinen
Piia Aallonharja, gruppordf. 2. Jani Kähkönen
Anneli Granström 3. Aleksander Polkko (Kirnu ry)
Johanna Järvinen 4. Heikki Nurmela (Kirnu ry)
Ville Salminen 5. Mikko Elfving (Kirnu ry)
6. Baki Xhafa
7. Leena Salomaa

Kirnu ry

Jukka Ylikoski

Frihetsalliansen

Martin Honkanen

SDP

Ersättare enligt valresultatet
Ari Harinen 1. Katja Juuti
Sini Felipe, gruppordf. 2. Pekka Oksanen
Tuovi Ronkainen 3. Pekka Jäppinen
Tero Suominen 4. Ulvija Jabbarova
5. Viveca Lahti

Centern

Ersättare enligt valresultatet
Marjut Frantsi-Lankia, gruppordf. 1. Eero Lankia
2. Sari Haapasaari

Vänsterförbundet

Ersättare enligt valresultatet
Katja Ylisiurua, gruppordf. 1. Kati Kaihlaranta
2. Irja Bergholm